Federalne rezerve: Digitalni dolar nije prioritet u ovom trenutku
Guverner Fed-a naglašava da se digitalne valute prate, ali ne postoji plan za skoro lansiranje CBDC-a
Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država trenutno ne planiraju uvođenje digitalnog dolara, izjavio je guverner Džerom Pauel. Iako Fed nastavlja da istražuje mogućnosti digitalnih valuta, ne postoji jasna potreba za lansiranjem centralnobankarske digitalne valute (CBDC) u doglednoj budućnosti. Pauel je naglasio da SAD već imaju efikasan digitalni platni sistem, zbog čega ne vide hitnu potrebu za CBDC-om.
Zašto Fed nije spreman za digitalni dolar?
Guverner Pauel istakao je nekoliko ključnih razloga zbog kojih SAD ne žure s razvojem digitalne verzije američkog dolara:
Mogućnost destabilizacije bankarskog sektora – Digitalni dolar bi mogao smanjiti ulogu komercijalnih banaka, jer bi građani i kompanije mogli prebacivati sredstva direktno u Fed-ove digitalne račune. Ovo bi potencijalno moglo smanjiti likvidnost tradicionalnih banaka, što bi moglo imati ozbiljne posledice na finansijski sektor.
Zaštita privatnosti korisnika – Postoje zabrinutosti da bi digitalna valuta omogućila praćenje svih transakcija, što bi izazvalo dileme oko ličnih podataka i privatnosti korisnika. Pauel naglašava da bi SAD uvele digitalni dolar samo ako bi se privatnost građana mogla zaštititi na način sličan tradicionalnoj gotovini.
Sigurnosni rizici – CBDC bi bio meta za sajber napade, što bi potencijalno ugrozilo poverenje u američki finansijski sistem. Ukoliko bi došlo do hakovanja digitalne valute, to bi moglo imati nesagledive posledice na stabilnost ekonomije.
Alternativna rešenja već postoje – Fed već razvija FedNow, instant platni sistem koji će omogućiti brže i efikasnije transakcije unutar SAD bez potrebe za digitalnim dolarom. Pauel smatra da ovaj sistem može rešiti mnoge probleme u platnim procesima bez uvođenja CBDC-a.
Gde se SAD pozicionira u odnosu na druge zemlje?
Iako su zemlje poput Kine već testirale digitalne valute kroz svoj digitalni juan, Federalne rezerve zauzimaju oprezan pristup. Pauel naglašava da će SAD nastaviti da istražuju tehnološke inovacije u finansijama, ali će svaka odluka biti doneta pažljivo i uz prethodnu analizu svih rizika.
Evropska unija trenutno razvija digitalni evro, ali se i dalje raspravlja o tome kako bi trebao da funkcioniše. Slično tome, Velika Britanija i Kanada takođe istražuju koncept digitalne valute, ali su daleko od implementacije.
Šta dalje?
Umesto lansiranja digitalnog dolara, Fed se trenutno fokusira na modernizaciju postojećih platnih sistema i istraživanje načina za poboljšanje efikasnosti finansijskih transakcija. Američka vlada takođe sarađuje sa privatnim sektorom u razvoju bržih i sigurnijih finansijskih tehnologija.
Pored toga, Federalne rezerve rade na uspostavljanju regulativa za stablecoin-e, digitalne valute koje su vezane za dolar i trenutno se koriste u kripto sektoru. Pauel je naglasio da su stablecoin-i mnogo veći izazov za regulatore nego CBDC, jer su privatno kontrolisani i nemaju jedinstven pravni okvir.
Zaključak
Iako se globalno tržište sve više okreće digitalnim valutama, Sjedinjene Američke Države ostaju oprezne. Fed neće žuriti s donošenjem odluka koje bi mogle imati dugoročne posledice na finansijski sistem, već će pažljivo pratiti razvoj tržišta i regulatorne okvire.
Ukoliko SAD u budućnosti odluče da uvedu digitalni dolar, to će biti učinjeno na način koji neće ugroziti stabilnost bankarskog sektora i koji će poštovati privatnost građana. Za sada, fokus ostaje na unapređenju tradicionalnih digitalnih platnih sistema, umesto stvaranja novog oblika digitalnog novca.
2/9/2025
Podijeli ovu vijest sa prijateljima!

Nova radna grupa će savetovati predsednika o politici digitalne imovine i raditi sa Kongresom na kripto zakonodavstvu.

AI tehnologija sve više utječe na blockchain projekte, poboljšavajući sigurnost, učinkovitost i pristupačnost DeFi sektora.

Novi planovi Bijele kuće uključuju akumulaciju bitcoina u nacionalnim rezervama i uspostavu SAD-a kao globalnog kripto lidera.

Guverner Češke narodne banke najavio je planove za ulaganje u bitcoin, što bi Češku moglo učiniti prvom zapadnom zemljom s kriptovalutom u svojim rezervama.